STRAIPSNIS: Rengiate įmonę pardavimui, tačiau pirkėjas nenori pirkti įmonės, su turtu, kuris nereikalingas jo investicijai. Yra būdas

Mes gan dažnai susiduria su situacijomis, kai įmonės akcijas nori įsigyti investuotojas, tačiau įmonėje be investuotoją dominančios veiklos, yra ir nekilnojamojo turto, skolų ar gautinų sumų.

STRAIPSNIAI

Arūnas Šidlauskas

1/20/20231 min read

Mes gan dažnai susiduria su situacijomis, kai įmonės akcijas nori įsigyti investuotojas, tačiau įmonėje be investuotoją dominančios veiklos, yra ir nekilnojamojo turto, skolų ar gautinų sumų. Investuotojo paprastai šie objektai nedomina, - jis nori nusipirkti įmonės akcijas, kurioje būtų tik veikla ir su ja susijęs turtas.

Tokio turto perleidimo pardavėjui ar trečiajam asmeniui galimybes stabdo mokestinės pasekmės: iš turto pardavimo gali atsirasti pelno mokestis, PVM arba gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Tačiau Pelno mokesčio įstatymas (PMĮ) numato vieną iš reorganizavimo būdų, kurio metu akcininkai gali perduoti turtą naujai įmonei, vykdant įmonės atskyrimą. Vykdant atskyrimą pagal PMĮ nuostatas, neatsiranda mokestinių pasekmių nei įmonių nei akcininkų (fizinių asmenų) lygyje.

Vykdant atskyrimą, reikia atkreipti dėmesį į tokius dalykus:

  1. Atskyrimas turi būti vykdomas griežtai laikantis Pelno mokesčio įstatymo 41 str. 2 d. nustatytų taisyklių;

  2. Vykdant atskyrimą, turi vyrauti svarios komercinės priežastys, o ne mokestinės paskatos;

  3. Atskyrimo sąlygos turi būti parengtos taip, kad atspindėtų aukščiau paminėtus aspektus; Prieš atskyrimą, reikėtų įvertinti esamus kreditorius ir sutartyse nustatytus apribojimus.

Arūnas Šidlauskas
Advokatų kontoros ILAW LEXTAL mokestinių ginčų advokatas
Lietuvos mokesčių konsultantų asociacijos narys